Kreski i kreseczki. Ilustracje do książek Stanisława Lema

Grafika przedstawiająca dużą maszynę powstałą z połączenia samochodu i robota, wokół identyczne małe maszyny. Powyżej na granatowoszarym pasku tekst: "Kreski i kreseczki. Ilustracje Daniela Mroza do książek Stanisława Lema". logo "Lem 2021. 100. rocznica urodzin"

Stanisław Lem i Daniel Mróz poznali się w redakcji „Przekroju”.  I choć Mróz nie był fanem science fiction, doceniając Lema za humor, język oraz umiejętność wplatania w kosmiczną scenerię problemów filozoficznych, zdecydował się wykonać rysunki do jego tekstów.

Z okazji ustanowienia Stanisława Lema Patronem Roku 2021, zapraszamy do zapoznania się z wystawą pt. „Kreski i kreseczki. Ilustracje do książek Stanisława Lema”. Wystawa prezentuje  rysunki Daniela Mroza, inspirowane utworami najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki naukowej.

Prace Daniela Mroza są idealnym uzupełnieniem twórczości Stanisława Lema, a sam artysta był ulubionym ilustratorem pisarza. Pierwsze rysunki powstały w 1955 roku do opowiadania „Astronauci”. Zilustrował także „Cyberiadę”, „Bajki robotów” oraz zaprojektował jedenaście okładek do książek Lema. W jego ilustracjach króluje groteskowość, i choć postacie wyglądają jak fantastyczne stwory czy przybysze z innej planety, to w postawie i zachowaniach naśladują ludzi.

Zapraszamy do oglądania wystawy “Kreski i kreseczki…” eksponowanej na terenie zielonym Biblioteki Miejskiej przy ul. Głębokiej 7A, gdzie dodatkowo można zobaczyć wielkoformatowe grafiki autorstwa Daniela Mroza, inspirowane dziełami Stanisława Lema.  Na przełomie maja i czerwca  wystawa “Kreski i kreseczki…” prezentowana była przy Miejskim Przedszkolu nr 3 w Puławach, ul. Legionu Puławskiego 8, gdzie znajduje się Filia nr 5, natomiast w kwietniu można ją było obejrzeć przy ul. Włostowickiej 36, gdzie mieści się Filia nr 4.

Daniel Mróz  (1917-1993), scenograf, grafik i ilustrator, autor rysunków inspirowanych utworami Stanisława Lema, Sławomira Mrożka, Ludwika Jerzego Kerna, Franza Kafki czy Juliusza Verne`a, twórca jednego z oryginalniejszych stylów w grafice XX wieku.

Ilustracje Daniela Mroza pozyskane dzięki uprzejmości i za zgodą p. Łucji Mróz-Raynoch.

Wystawa do obejrzenia: Kreski i kreseczki

Biblioteka Miejska, ul. Głęboka 7A

Filia nr 5, ul. Legionu Puławskiego 8 (maj-czerwiec)

Filia nr 4, ul. Włostowicka 36 (kwiecień)