Wernisaż rycin z Powstania Styczniowego

“Powstanie styczniowe w drzeworytach z 1863 roku” – wernisaż
23 stycznia 2024 r., godz. 17.00

Serdecznie zapraszamy na wernisaż “Powstanie styczniowe w drzeworytach z 1863 roku”, na którą składa się kolekcja 40 rycin przedstawiających rzeczywistość Powstania styczniowego: bitwy i potyczki, życie codzienne jego uczestników oraz portrety dowódców. Ryciny wykonane techniką drzeworytu z 1863 roku publikowane były w prasie francuskiej popierającej dążenia niepodległościowe Polski i podjętą przez Polaków walkę przeciw dominacji rosyjskiej, głównie w „L`Illustration. Journal Universel” i „Le Monde Illustre”.

Zaprezentowane na wystawie ryciny pochodzą z kolekcji Krzysztofa Strzeleckiego – pasjonata, który od lat zajmuje się poszukiwaniem pamiątek i śladów z powstania, i którego znaleziska znajdują się w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie oraz na stałej ekspozycji w Gminnym Centrum Kultury w Baranowie.

Wprowadzenie historyczne: Robert Och.

Podczas wernisażu dostępne będą pamiątkowe pocztówki przedstawiające sceny z powstania wpisane w lokalny krajobraz, namalowane przez Jarosława Sima specjalnie na tę okoliczność.

Mediateka, ul. Wojska Polskiego 2

Plakat informujący o wydarzeniu. Wystawa "Powstanie Styczniowe w drzeworytach z 1863 r." Ilustracje z tygodników "L`Illustration. Journal Universel" i "Le Monde Illustre" z kolekcji Krzysztofa Strzeleckiego. Wprowadzenie historyczne: Robert Och. 23 stycznia 2024 r., godz. 17.00. Mediateka, ul. Wojska Polskiego 2.