Warsztaty papiernicze i drukarskie

Kolorowa falbanka przedstawiająca otwartą książkę zza której wyłania się buzia dziecka. Napis "Z książką w świat"

A gdyby tak przenieść się w czasie, tak o kilka wieków wstecz i zobaczyć, jak kiedyś powstawała książka?

13 i 14 czerwca 2022 r. dla młodzieży ze szkół podstawowych, w Bibliotece Miejskiej, przy ul. Głębokiej 7A, odbędą się niezwykłe Warsztaty papiernicze i drukarskie organizowane w ramach projektu „Z książką w świat”. Pod okiem ekspertów z Czerpalni Papieru KALANDER – ubranych w stroje z epoki, młodzież będzie miała niecodzienną okazję uczestniczyć w etapach tworzenia książki.

Podczas trwających dwa dni spotkań uczniowie zamienią się w papiernika, zecera i drukarza czerpiąc papier w tradycyjnej kadzi dębowej, ćwicząc sztukę kaligrafii prawdziwym gęsim piórem, odciskając pieczęcie lakowe oraz samodzielnie składając czcionki, by następnie przygotowany tekst odbić na maszynie drukarskiej wzorowanej na tej stworzonej przez Gutenberga.
Spotkania są zamknięte, adresowane dla uczniów szkół podstawowych.

Projekt „Z książką w świat” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Plakat reklamujący warsztaty papiernicze. Na żółtym tle logo Biblioteki Miejskiej w Puławach oraz Czerpalni Papieru Kalander, obok rycina przedstawiająca czerpanie papieru w wielkiej kadzi. Poniżej Kolaż ze zdjęć. Na środku plakatu tekst: "Warsztaty papiernicze. 13.06.2022. Biblioteka Miejska w Puławach, Głęboka 7A. Czerpanie papieru dawna metodą, pisanie gęsim piórem, odciskanie pieczęci lakowych. Gwarantowana świetna zabawa! Zapraszamy". Poniżej na pasku zapis: "Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury". Loga. Plakat reklamujący warsztaty drukarskie. Na żółtym tle logo Biblioteki Miejskiej w Puławach oraz Czerpalni Papieru Kalander, obok rycina przedstawiająca pracę drukarzy. Poniżej kolaż ze zdjęć. Na środku plakatu tekst: "Warsztaty drukarskie. 14.06.2022. Biblioteka Miejska w Puławach, Głęboka 7A. Ręczne składanie czcionek, własnoręczne drukowanie certyfikatu na prasie drukarskiej, przygotowanie ilustracji do ksiąg. Gwarantowana świetna zabawa! Zapraszamy". Poniżej na pasku zapis: "Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury". Loga.