“Pocałunek wojny” wystawa fotografii Maksa Skrzeczkowskiego
4 października 2024 r., godz. 17.00
W lutym 2014 roku z obrońcami Majdanu jadłem chleb ze słoniną, piłem herbatę z imbirem. Pamiętam młodego chłopaka w starym rosyjskim hełmie z wydrapaną tarczą strzelniczą nad czołem… Widziałem przelaną krew bohaterów Niebiańskiej Sotni. Tego dnia Rosjanie weszli na Krym. W latach 2015–2016 trzy razy byłem w Donbasie. Fotografowałem kulisy wojny. Byłem w Mariupolu i pod Donieckiem. Podchodziłem blisko, czasem nawet zbyt blisko. Kiedy wróciłem do domu, sprzedałem kuloodporną kamizelkę i hełm. Obiecałem sobie, że na wojnę nie wrócę. W 2022 roku, gdy wybuchła wojna na Ukrainie nosiło mnie, aby znów tam pojechać. Trochę to dziwne. Miliony ludzi z przerażeniem porzuca wszystko, co ma, aby uratować to, co najcenniejsze – życie. Trudno jednoznacznie powiedzieć, co mną kierowało. Ciekawość świata, a może ciekawość nieznanego? Chęć zobaczenia i pokazania, jak wygląda życie w cieniu wojny? Konfrontacja z własnym lękiem? Potrzeba skorygowania życiowych celów i ambicji?
Maks Skrzeczkowski
Maks Skrzeczkowski – magister sztuki, wykładowca fotografii na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS, wieloletni koordynator projektu Akademia Odkryć Fotograficznych, twórca Kazimierskiej Wiosny Fotograficznej. Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany w konkursach fotograficznych (m.in. Grand Press Photo 2021, Viva Photo Awards 2023) oraz za działania w dziedzinie kultury. Finalista Warsaw Photo Days 2015. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2020. Laureat nagrody Angelus Lubelski 2021 (w kategorii animacja życia kulturalnego). Autor indywidualnej wystawy na X FotoArtFestiwalu, Bielsko-Biała 2023.
Z niesłabnącą pasją od lat fotograficznie eksploruje ulotną codzienność życia w Kazimierzu Dolnym, czterokrotnie był na wschodzie Ukrainy na terenie objętym działaniami wojennymi. Skrzeczkowski to bez wątpienia postać nietuzinkowa, fotograf ekstremalny, ale co równie ważne kreatywny. Zaskakuje, podejmując szalone i trudne wyzwania. Świat nieustannie go zachwyca i zadziwia.
Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały na Majdanie w 2014 roku i w ciągu 9 dni, na przełomie kwietnia i maja 2022 roku – po wkroczeniu wojsk rosyjskich do Ukrainy, głównie w Charkowie.
Mediateka, ul. Wojska Polskiego 2 /hol wystawienniczy, I piętro/
Wydarzenie realizowane w ramach projektu “Ciekawi świata” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.