Iskry Niepodległej
13-15 marca 2025 r.
Iskry Niepodległej w Puławach! Serdecznie zapraszamy na niezwykłe multimedialne widowisko o wybitnych Polkach i Polakach, którzy swoimi osiągnięciami zmienili naszą codzienność. Bohaterami mobilnego spektaklu są sylwetki znanych na całym świecie naukowców, podróżników, ojców niepodległości, społeczników czy ludzi kultury, m.in.:
♦ Wandy Rutkiewicz – pierwszej kobiety na świecie, która zdobyła szczyt K2,
♦ Ireny Sendlerowej – Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, która ratowała żydowskie dzieci podczas II wojny światowej,
♦ Jana Szczepanika – autora ponad 200 wynalazków z dziedziny telewizji, fotografii barwnej czy tkactwa, nazywanego “polskim Edisonem”,
♦ Ludwika Hirszfelda – lekarza, który wprowadził oznaczenia grupy krwi,
♦ Mieczysława Bekkera – konstruktora łazika księżycowego,
♦ Kazimierza Nowaka – podróżnika, który samotnie, różnymi środkami transportu, przemierzył Afrykę z północy na południe i z powrotem,
♦ Ignacego Paderewskiego – pianisty i kompozytora, jednego z ojców niepodległej Polski.
Dodatkowo na zwiedzających czekają interaktywne technologie i unikalne eksponaty, takie jak piłka z podpisami mistrzów Europy w siatkówce, kamizelka kuloodporna opracowana przez jednego z bohaterów widowiska, Order Virtuti Militari czy chwytak ADRexp do przechwytywania satelitów i usuwania pozostałości obiektów w przestrzeni kosmicznej.
Zapraszamy 13 i 14 marca (czwartek – piątek):
♦ godz. 9.00-13.30 – pokazy dla szkół i grup zorganizowanych, wejście co 30 minut. Zapraszamy młodzież od 4 klasy szkoły podstawowej. Zalecane jest, aby na jednym pokazie było do 25 osób. Zapisy pod nr tel. 81 45 11 910 od 5 marca.
♦ godz. 14.00-17.00 – seanse dla osób indywidualnych (bez zapisu)
oraz 15 marca (sobota) w godzinach 9.00-15.00.
Rekomendowany wiek zwiedzających od 10 roku życia. Wejście na pokazy co 30 minut. Ostatni spektakl na 30 minut przed zakończeniem.
UWAGA! Z uwagi na szczególny charakter intensywność bodźców audiowizualnych pokazy w naczepach ekspozycyjnych mogą wywoływać negatywne skutki zdrowotne u osób chorych na epilepsję, choroby błędnika lub nadwrażliwość na dźwięki i światło, osoby z powyższymi schorzeniami uczestniczą w pokazach na własne ryzyko.
Organizatorem Iskier Niepodległej jest Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie, https://iskryniepodleglej.pl/
Lokalizacja: parking przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, ul. Partyzantów 11.